“Úspech je schopnosť ísť od neúspechu k úspechu a nestratiť pri tom nadšenie.“ – Winston Churchill

Známi ľudia, ktorí zažili neúspech

Všetci poznáme ich mená, počuli sme ich už nespočetne krát. Čo ale častokrát ani netušíme, je, čím si prešli predtým, ako sa stali slávnymi. Ak ste úspešný v umení, zábavnom priemysle či obchode, nikoho nezaujíma, čím ste si možno prešli vo svojom osobnom živote. Všetko, čo vidíme, je len zosobnený úspech, ale častokrát prehliadame tŕnistú cestu, ktorá k nemu vedie. 

Pri každodennom boji s cieľom splniť si svoje nádeje a sny by sme nemali zabúdať na to, že kde je nie boj, nie je ani pokrok. Hoci Frederick Douglas vyslovil túto myšlienku asi pred 150 rokmi, je to téma, ktorou sa ľudstvo zaoberá už od samého počiatku vekov. Živé organizmy v rôznych formách bojovali o prežitie a snažili sa dosiahnuť pokrok vo všetkých sférach nášho života.

Prejdime si zoznam slávnych ľudí, ktorí pred tým, ako sa stali úspešnými, zakúsili ako chutí neúspech. Títo ľudia sa nevzdali ani napriek boju, ktorý museli podstúpiť. Vytrvali. Čelili rôznym výzvam, no prekonali ich a ich mená sa stali synonymom úspechu v rôznych oblastiach:

#1 – Jim Carrey

Všetci poznáme Jima Carreyho ako neskutočne humorného komika, ktorý účinkoval vo viacerých vtipných komédiách ako napr. Maska, Blbý a blbší či Ace Ventura. Čo však nepoznáme, je príbeh skrytý za Carreyho úsmevom. Vyrástol v sociálne slabšej rodine s otcom, ktorý nevydržal dlho v žiadnom zamestnaní. Rodina bola taká chudobná, že musel opustiť školu už v 15 rokoch a zamestnal sa ako vrátnik, aby vôbec mali z čoho žiť. 

Pri prvom pokuse o stand up vystúpenie v klube Yuk Yuk v Toronte ho diváci vypískali z javiska. Neskôr, keď sa zúčastnil konkurzu na Saturday Night Live v sezóne 1980-81, zlyhal na celej čiare.

Všetci dokonale poznáme, aký úspech si „privolal“ Jim Carrey neskôr. V rozhovore s Oprah Winfrey spomenul, že vždy veril, že úspech je možné si privolať do života vlastným úsilím. Vystavil si fiktívny šek na 10 miliónov dolárov za účinkovanie vo filme. Nosil ho 7 rokov v peňaženke a dennodenne si pripomínal, že sa nesmie vzdávať. Po 7 rokoch sa stal „zázrak“ a práve film Blbý a blbší priniesol Jimovi Carreymu už spomínaný honorár vo výške 10 miliónov dolárov. 

#2 – Katy Perry

Väčšina z nás okamžite spozornie, ak sa spomenie meno Katy Perry. Málokto však vie, čím si prešla, pokým dosiahla celosvetový úspech. Katy Perry odštartovala svoju kariéru pomerne skoro, už po prvom ročníku na strednej škole sa rozhodla venovať radšej spievaniu ako štúdiu. Pôvodne bola gospelovou speváčkou, inšpirovali ju vlastní rodičia, ktorí boli členmi spolku Born Again Christians (Znovunarodení kresťania).

V roku 2001 Katy vydala svoj prvý gospelový album v Red Hill records, ktorý bohužiaľ, neoslnil verejnosť. Predalo sa iba 200 kópií a nahrávacia spoločnosť po tomto albume dokonca ukončila svoju činnosť. Hneď na to sa Katy Perry vrhla na populárnu hudbu, presťahovala sa do Los Angeles a začala nahrávať s producentom Glenom Ballardom.

V roku 2003 sa rozhodla pre spoluprácu s Island Def Jam, ktorá sa ale opäť skončila fiaskom. Rok 2004 priniesol zmluvu so spoločnosťou Columbia Records, ktorá sľúbila Katy Perry angažmán ako hlavná speváčka v skupine The Matrix. Tento plán sa takisto zrútil ako domček z karát, keď sa Columbia Records rohodla nepokračovať v tomto projekte aj napriek tomu, že bol skoro hotový.

Po tom, ako jej nevyšla spolupráca s ani jednou z 3 spoločností, by všetci predpokladali, že Katy Perry sa vzdá. Nevzdala sa. Rozhodla sa pokračovať v kariére, pracovala na rôznych pozíciách a spievala vedľajšie vokály, až pokým sa jej neujala novozaložená spoločnosť Capitol Music Group v roku 2006. Práve tu sa jej podarilo odštartovať kariéru s prvým obrovským hitom –  I Kissed a Girl, ktorý odštartoval jej raketovú kariéru a dosiahla úspech, vďaka ktorému ju poznáme aj dnes.

#3 – J.K. Rowlingová

Rowlingová „napísala“ jeden z najinšpiratívnejších príbehov, ako dosiahnuť v živote úspech. Viacerí ju poznáme „len“ ako spisovateľku, ktorá vytvorila Harryho Pottera. Čo ale väčšina z nás ani len netuší je to, čím si prešla, kým sa stala slávnou. Rowlingovej život nebol prechádzka ružovou záhradou, v živote sa natrápila až-až.

V roku 1990 dostala prvýkrát nápad napísať Harryho Pottera. Ako priznala, nápad jednoducho „prišiel“, keď cestovala vlakom z Manchestru do Londýna a už sa ho nedokázala zbaviť. Začala písať okamžite a bez prestávky. V tom istom roku jej takisto zomrela matka po 10 rokoch boja so sklerózou multiplex.

V roku 1992 sa presťahovala do Portugalska, aby tam začala učiť angličtinu a tam stretla osudového muža. Bol ženatý a mal dcérku. V roku 1993 sa rozviedla a vrátila sa naspäť do škótskeho Edinburghu, aby bola bližšie k sestre. V tom istom čase už mala napísané tri kapitoly z Harryho Pottera.

Rowlingová cítila, že zlyhala ako človek na plnej čiare. Bola bez práce, rozvedená, bez peňazí a s dieťaťom, o ktoré sa musela postarať. Trpela depresiami, dokonca sa zaregistrovala na úrade ako sociálne slabá rodina. Bolo to jedno z jej najťažších období, ale podarilo sa jej ho prekonať.

V roku 1995 všetkých 12 hlavných vydavateľstiev odmietlo rukopis Harryho Pottera. O rok neskôr však maličké vydavateľstvo, Bloomsbury rukopis prijalo a Rowlingová dostala zálohu vo výške 1500 britských libier. V roku 1997 knihu vydali v náklade 1000 kópií a 500 z nich sa okamžite distribuovalo do knižníc.

V roku 1997 a 1998 kniha vyhrala ocenenia spoločnosti Nestlé Smarties Book Prize a British Book Award for Children’s Book of the Year (Britská cena za detskú knihu roka). Týmito oceneniami sa to všetko len začalo. Momentálne je Rowlingová najúspešnejšou ženskou autorkou vo Veľkej Británii a na konte má viac ako 400 miliónov predaných kníh.

#4 – Henry Ford

Ak povieme Henry Ford, isto vám napadne Ford Motor Company, jedna z najúspešnejších automobilových spoločností všetkých čias. Čo asi neviete, je, že Henry Ford neuspel ako podnikateľ až dva krát, čo ho doviedlo k bankrotom ešte predtým, ako sa mu podarilo úspešne spustiť a rozbehnúť svoju spoločnosť.

Ford bol odsúdený na neúspech, ale nikdy sa nevzdal. Ak povieme Ford, znamená to silnú a progresívnu značku. V roku 1899 vo veku 36 rokov, Ford založil svoju prvú spoločnosť – Detroit Automobile Company. V pozadí tejto stál známy mecenáš z tých čias, William H.Murphy. Spoločnosť ale prekvapivo zbankrotovala.

Druhý pokus sa odohral v roku 1901, kedy založil Henry Ford Company. Túto neskôr opustil, ale ponechal novým vlastníkom právo na svoje meno. Spoločnosť bola premenovaná neskôr na Cadillac Automobile Company. Hoci to bol už tretí pokus, Fordovi sa podarilo konečne uspieť až s Ford Motor Company, ktorá mu priniesla dlho očakávaný úspech.   

Ďalší príbeh je už dokonale známy. Ford spôsobil revolúciu v automobilovom priemysle, bol priekopníkom nielen Modelu T a celej výroby, ale priniesol aj myšlienku „automobilu do každej rodiny“. Jazda automobilom sa stala „must have“ a Fordov Model T sa predával ako teplé rožky, predaných bolo viac ako 17 miliónov automobilov.

#5 – Thomas Edison

Thomas Edisona je celosvetovo známy, pretože vynašiel elektrickú žiarovku. Čo ale nie je známe je to, že pred prvým úspešným pokusom mal asi 10 000 neúspešných pokusov, ale nikdy sa nevzdal. Raz sa ho novinár spýtal, či bral svojich 10 000 neúspešných pokusov ako osud a či nemal nutkanie vzdať sa po 9 000 pokusoch, na čo mu Edison jednoducho odpovedal: „Prečo by som to mal brať ako zlyhanie či neúspech? A prečo by som sa mal vôbec vzdávať? Vďaka svojmu odhodlaniu teraz poznám 9000 spôsobov, ako elektrická žiarovka nefunguje a nebude fungovať. Toto je podľa mňa úspech.“

Edison bol takisto dieťa, o ktorom sa učitelia vyjadrovali, že je „príliš hlúpy na to, aby sa niekedy niečo naučil,“ a dokonca bol z prvých dvoch zamestnaní vyhodený pre slabú produktivitu. Napriek svojim neúspechom je Edison známy ako vynikajúci a nadaný vynálezca, vďaka ktorému máme 1093 patentovaných vynálezov a to nielen v Spojených štátoch, ale aj Kanade či Veľkej Británii. Toto bol človek, ktorý sa odmietol poddať neúspechu a skúšal to znova a znova.

Vďaka by mala patriť jeho matke, ktorá sa ho rozhodla ešte ako malého žiaka zobrať zo školy a namiesto toho ho učila doma. Je to práve kombinácia matky a viery, ktorú vložila do svojho syna a ten ju nechcel sklamať. Už od malička bol fascinovaný chemickými pokusmi a mechanickým inžinierstvom a toto mu prinieslo neuveriteľnú budúcnosť. Jeho spoločnosť – GE, je doteraz jednou z najväčších obchodovateľných firiem na burze v celosvetovom meradle a prináša neustále inovácie.  

#6 – Sir James Dyson

Vysávače Dyson sú známe po celom svete ako spoľahlivé vysávače, ktoré si udržiavajú vysoký štandard po celý život. Tento nápad sa zrodil pred mnohými rokmi. Dyson po prvýkrát prišiel s nápadom v 30-tych rokoch, keď ho sklamal vysávač Hoover, ktorý mal doma a jednoducho stratil svoju silu. V tom čase predstavoval trhový obrat v obchode s vymeniteľnými vreckami do vysávačov okolo 100 miliónov britských libier ročne.

Prelomovým nápadom bolo využitie konceptu cyklónickeho oddelenia a vytvorenie prvého bezvreckového vysávača na svete. Dyson potreboval presne 5 126 neúspešných pokusov, aby prišiel na ten správny princíp. Keď sa mu to podarilo, mal 36 rokov a stretol sa s nečakaným odporom distribútorov, kedy nikto nechcel podporiť jeho revolučný projekt vo Veľkej Británii. Nikto mu jednoducho neveril.

Dyson teda vstúpil na japonský trh v roku 1983 s krikľavo ružovou verziou svojho vysávača. V Japonsku takisto vyhral aj priemyselnú cenu a v roku 1986 –  tri roky po uvedení na trh, dostal aj svoj prvý patent v Spojených štátoch. Výrobcovia sa aj napriek tomu bránili spolupráci s Dysonom, tak sa rozhodol založiť si svoju vlastnú spoločnosť. V roku 1993, keď mal 46 rokov, prenikol aj na americký trh.

Momentálne je značka Dyson ocenená trhovou cenou na viac ako 3 miliardy britských libier a to len preto, že sa jeden muž odmietol poddať neúspechu a vzdať sa svojho snaženia. Bojoval s nepriazňou okolia či ľútosťou, ale vytrval a toto je výsledok.

 

Zdroj: wanderlustworker.com

Tvorba web stránok

Tvorba web stránok pre vaše podnikanie.

Tvorba eshopu

Tvorba eshopov pre váš úspešný biznis.

Affiliate weby, projekty

Nechajte si vytvoriť affiliate projekt u nás.