10 rád, ako zostať sústredený pri práci z domu

Pracovať z pohodlia vášho domova sa môže sprvu javiť ako príležitosť, ktorá ponúka množstvo výhod. Či už ide o takmer nulovú vzdialenosť na trase posteľ – pracovisko, alebo jednoduchý prístup ku všetkým vašim obľúbeným dobrotám v chladničke. Komfortné prostredie však býva často rozptyľujúce a to môže ľahko viesť k poklesu vašej produktivity. Takže ako zostať sústredený počas práce doma? Pripravili sme si pre vás 10 tipov, ako byť pri práci z domu maximálne produktívny. Tu sú!

Vytvorte si pracovný priestor

Pri tomto druhu pracovného záväzku musíte byť naozaj veľmi disciplinovaní. Ak nedodržujete prísny pracovný rozvrh, necháte sa ľahko rozptýliť okolím a vaša produktivita zažíva výraznú stagnáciu. Je dobré vytvoriť si pracovný priestor, takpovediac vlastnú domácu kanceláriu, ktorá dokáže dokonale simulovať reálne pracovné prostredie. Takýmto spôsobom sa vaša myseľ sústredí len na prácu a vy dokážete tvoriť viac, než pri sedení s notebookom pred zapnutým televízorom.

Zistite, čo podporuje vašu koncentráciu

Všetci sme ľudia a každý z nás by si mal nájsť špecifickú metódu alebo postup, ktorý nás dokáže dostať na tú „správnu vlnu“ a za pomoci ktorého sa dokážeme plne koncentrovať na prácu. Niekomu môže pomôcť obľúbený hudobný interpret, iných vie dobre naštartovať hrnček horúcej kávy či kvapka iného druhu nápoja.

Určite si pracovný čas

Hoci sa vám stanovenie hraníc pracovnej doby nemusí zdať ako správny spôsob zvyšovania produktivity, je to veľmi dôležitý prvok aj pri práci z domu. Je potrebné nájsť akúsi rovnováhu medzi prácou a vašim vlastným domácim životom. Vyhradiť si časový úsek na prácu je veľmi dôležité.

Využite svoj „mentálny vrchol“

Zistite, kedy je váš mozog najproduktívnejší a pokúste sa v tom čase sústrediť na úlohy, ktoré sú vašimi najväčšími prioritami. Aby ste toto docielili, eliminujte všetky rušivé činitele – ako napríklad maily či telefonáty a využite svoj „mentálny vrchol“ na dokončenie tých najdôležitejších povinností.

Nájdite si čas na prestávku

Možno si myslíte, že vychádzky z vášho pohodlného domáceho prostredia vôbec nie sú nutnosťou, avšak väčšina vašich najlepších nápadov a inšpirácií prichádza práve počas spoznávania nových miest a v čase kedy relaxujete. Viaceré štúdie zistili, že aj malá prechádzka na čerstvom vzduchu dokáže naštartovať vaše synapsie a posilniť kreativitu. Samozrejme, relax môžete hľadať aj v iných aktivitách ako cvičenie, čítanie knihy alebo čokoľvek pričom ste mysľou inde.

Oblečte sa pre úspech

Dokonca aj keď pracujete doma, je nesmierne dôležité, aby ste sa starali o svoj vzhľad. To znamená obliecť sa, akoby ste pracovali v kancelárii. Nosenie toho správneho oblečenia môže mať prekvapivý dopad na vašu motiváciu a udrží vašu myseľ na profesionálnej úrovni.

Poznajte hodnotu času

Je dôležité prísť na to, pri ktorej činnosti zbytočne plytváte vlastným časom. Ako podnikateľ musíte poznať hodnotu svojho času a využívať ho len na povinnosti, ktoré dokážete splniť iba vy. Prideľte veci, v ktorých nie ste príliš dobrými, ostatným a vy sa sústreďte na tie najdôležitejšie úlohy.

Držte svoj mobil na uzde

Váš mobilný telefón je jednou z najväčších prekážok na ceste k zvýšeniu produktivity. Časté telefonáty, sociálne siete či SMS požierajú váš čas a mnohokrát zastavia dobre rozbehnutý prúd myšlienok. Nastavte tichý režim, položte mobil displejom nadol a zostaňte v miestnosti len vy a vaša práca.

Praktizujte techniku Pomodoro

Pracujte 25 minút a 5 minút venujte oddychu. Tento pracovný postup – technika Pomodoro môže podporiť vašu výkonnosť počas pracovného dňa, obzvlášť ak pracujete doma a ste vystavení rôznym rušivým elementom. Využitie päťminútovej pauzy na prechádzku po vonku alebo dome vám pomôže zostať v plnom pracovnom nasadení.

Zaveďte „vypínací rituál“

Pre mnohých z domu pracujúcich podnikateľov je práca 24-hodinovou záležitosťou. Keďže nemôžete opustiť kanceláriu a teda hodiť prácu za hlavu, je neustále s vami a vy zažívate pokles produktivity, preto často pracujete len na polovičný výkon. Zavedenie takzvaného vypínacieho rituálu na konci dňa vám dovolí naplno sa koncentrovať počas pracovnej doby a takisto nabrať potrebnú energiu počas zvyšného času.

Tvorba web stránok

Tvorba web stránok pre vaše podnikanie.

Tvorba eshopov

Tvorba eshopov pre váš úspešný biznis.

Affiliate weby, projekty

Nechajte si vytvoriť affiliate projekt u nás.