Žijeme v 21.storočí, v dobe, ktorá sa jednoducho nezaobíde bez moderných výdobytkov. Technológie nám v mnohom uľahčujú každodenný život, a to doslova na každom kroku a takmer v každej oblasti. Prečo ich teda nevyužiť vo svoj prospech, „nevyžmýkať“ potenciál, ktorý ponúkajú a staviť na online biznis?

Jedným zo znakov dnešného života je uponáhľanosť. Či sa nám to páči alebo nie, náš život je oproti minulosti podstatne rýchlejší. Povinnosti na nás čakajú aj po návrate zo školy či práce a práve moderné „vychytávky“ nám ponúkajú únik od problémov a starostí. Čoraz viac času trávime on-line a popravde, e-shopy zažívajú v posledných rokoch boom. A inak tomu nebude ani v budúcnosti.

 

Výhody online podnikania:

Nižšie vstupné náklady oproti klasickému podnikaniu
Väčšia sloboda
Mobilita
Možnosť podnikania aj popri klasickom zamestnaní
Neustále napredovanie, vzdelávanie sa
 

Na začiatku všetkého stojí nápad

Nevzdávajte sa hneď na začiatku, nech je váš nápad akokoľvek pritiahnutý za vlasy. Pokiaľ si stojíte pevne za svojim a veríte si, choďte smelo do toho. Prirodzene, ideálne je začať podnikať v oblasti, ktorá vás baví a ktorú dôverne poznáte.

Milujete zvieratá? Otvorte si internetový obchod s originálnymi doplnkami pre psíkov. Ste mamička na materskej a po večeroch sa venujete domácim prácam? Skúste svoje produkty ponúkať aj online. Ste macher v tvorbe webstránok? Ponúknite svoje služby, ako inak, na webe. Radi píšete? Začnite blogovať alebo písať pre iných. Možností je neúrekom a určite prídete na niečo, čo vás baví a radi by ste sa tomu venovali aj profesionálnejšie, na vyššej úrovni.

TIP CREEO.SK: Inšpirujte sa!

Nič nepovzbudí viac, ako príbehy tých, ktorí začínali od nuly a ktorí sa vďaka svojmu úsiliu a húževnatosti a napriek neúspechom dokázali prebojovať medzi špičku v online podnikaní. 

 

Jasná predstava

Je fajn, ak máte hneď na začiatku jasný cieľ, ktorý by ste radi dosiahli. Pripravte si plán, ktorého sa na svojej ceste za úspechom budete držať. Prirodzene, každé podnikanie, i to internetové, má zákutia a momenty, ktoré sa nedajú predpovedať vopred a musíte počítať s tým, že nie vždy pôjde všetko tak, ako ste si naplánovali. No práve takýto podnikateľský plán vás bude držať pri zemi, keď budete musieť improvizovať. A zároveň motivovať pri prvých pádoch a sklamaniach. Každý, kto raz okúsil podnikateľský chlebíček, pocítil na vlastnej koži každé zakopnutie. No len pevná vôľa a chuť zotrvať priniesli vytúžené ovocie.

 

Konkurencia ako plus

Oblasť online podnikania máte vybratú, čo ďalej? Bude sa váš e-shop či služby točiť v už zabehnutom biznise, alebo je to niečo iné s „wau“ efektom? Nájsť dieru na internetovom trhu nie je jednoduché, avšak stále tu je priestor na novinky.

Skvelým motivátorom pritom môže by samotná konkurencia, ktorá vám napovie viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Príliš veľká konkurencia značí, že ste sa ocitli v oblasti, ktorá je „in“ a zrejme aj veľa profituje. Na druhej strane však vybudovanie mena a udržanie sa v tvrdom boji konkurencie bude stáť nemálo úsilia. Naproti tomu, nízka alebo žiadna súťaživosť svedčí o tom, že ide o oblasť neprebádanú, alebo takú, o ktorú ľudia záujem priveľmi nemajú. To však neznamená, že je odsúdená na zánik! Práve vy môžete byť tí, ktorí na trh prinesú nový vietor. A o to presne ide…

Ešte predtým, ako sa pustíte do biznisu na internete, urobte si menší prieskum trhu. Zmapujte terén vašej budúcej pôsobnosti, analyzujte potenciálnu konkurenciu alebo objavte dosiaľ nepoznané. Uvažujte, čo by ste urobili inak, možno lepšie a učte sa na chybách iných.

 

Budovanie značky

Názov, či značka, pod ktorou budete vystupovať, by mala korešpondovať so službami, ktoré poskytujete. Podnikanie na internete vyzerá na prvý pohľad lákavo a pomerne jednoducho, no udržať sa na výslní dlhší čas či dostať sa na vrchol pomyselného „top“ rebríčka je už ťažším orieškom. Dajte si preto záležať na postupnom budovaní reklamy svojej značky, postupne vychytávajte „muchy“. Pretože na dobrom mene záleží…

 

Sila reklamy

Kvalitná internetová stránka je pre online biznis alfou a omegou. Pretože, keď chcete preraziť vo virtuálnom svete, či už ako majiteľ e-shopu alebo inak, práve webstránka je vašim spojením so zákazníkmi. Suma sumárum, investovať do prezentácie svojho podnikania (čas, úsilie a peniaze) sa určite vyplatí.

Trh opäť ponúka viacero možností, ako na to. Tvorbou webstránok sa dnes „živia“ spoločnosti aj jednotlivci, avšak nie vždy sa za svoje peniaze dočkáte želaného výsledku. Na výbere si preto dajte záležať a jasne si zadefinujte požiadavky na začiatku. Kvalitné vypracovanie plne funkčného webu a pohybuje v cenovej relácii stoviek eur, čo je koniec-koncov stále lacnejšie ako bežné, klasické podnikanie. Svoju reklamu môžete zveriť aj spoločnostiam, ktoré weby vytvoria zdarma.

 

Webstránkou to však nekončí

Perfektná webstránka je len začiatkom vašej cesty za úspechom. Propagácia je tým, čo rozhýbe váš biznis a vďaka čomu sa dostanete do povedomia. Žijeme v dobe sociálnych sietí, tak využite ich silu a marketingové taktiky na zvýšenie návštevnosti vašej stránky. Štatistiky jasne ukazujú, že väčšina kúpyschopného obyvateľstva trávi niekoľko hodín denne na sociálnych sieťach a sú to práve Facebook a Instagram, čo dnes hýbe (virtuálnym) svetom. Oslovte čo najviac známych, pozvite priateľov a investujte časť svojej energie práve týmto smerom.

Návštevnosť zvýšite tiež ďalšími marketingovými nástrojmi ako napr. SEO optimalizácia pre vyhľadávače. Ak neviete ako na to, nájdite si firmu, ktorá sa tejto problematike venuje. Kvalitné SEO dokáže váš online biznis povzniesť medzi elitu a zvýšiť vaše šance na úspech.

 

TIP CREEO.SK: Pozor na podvodníkov!

Tak, ako sa online podnikanie javí jednoduché vám, vedzte, že nie ste sami. A tak sa vo virtuálnom svete môžete stretnúť s rôznymi „profesionálmi“, ktorí skrývajúc sa za dokonalé know-how pôsobia ako magnet. Ešte predtým, ako svoje podnikanie zveríte do rúk iných, dajte na referencie a spokojné hodnotenia zákazníkov. Veľa šťastia!   

Tvorba web stránok

Tvorba web stránok pre vaše podnikanie.

Tvorba eshopov

Tvorba eshopov pre váš úspešný biznis.

Affiliate weby, projekty

Nechajte si vytvoriť affiliate projekt u nás.