Hoci sa môže zdať, že byť podnikateľom je jednoduché a viesť vlastný biznis zvládne takmer každý cieľavedomý jedinec s dobrým nápadom, nie je tomu tak. Za vidinou úspechu sa totiž skrývajú hodiny driny, odriekania a sebazaprenia. Že je tomu tak, potvrdí nejeden úspešný biznismen.

Čo vás viedlo k rozhodnutiu založiť si vlastný biznis? Nechuť k tomu, čo vás momentálne (ne)živí, vidina zisku alebo chuť zažiariť na trhu? Hneď v úvode je potrebné uvedomiť si, že počiatočný elán a eufória po nejakom čase opadnú a realita býva občas na míle vzdialená tomu, čo ste si vysnívali v teple obývačky.

Bez rizika to nejde

Najväčšie riziká hrozia hneď v prvých rokoch, bez ohľadu na to, či ide o podnikanie klasické alebo online. Predsa len, v začiatkoch robíme najväčšie chyby, na ktorých sa učíme a posúvame tak svoje podnikanie na vyššiu úroveň. A práve obdobie prvých dvoch rokov je zaťažkávajúcou skúškou pre každého „novopodnikateľa“, počas ktorých doslova upadne do stratena množstvo skvelých nápadov.

Stres ako motivácia?

V každodennom živote sa stretávame s mnohými situáciami, ktoré v nás vyvolávajú napätie a stres. Práca, škola, kolobeh povinností… Stres, ktorý tak akosi automaticky ide ruka v rukáve s vlastným biznisom, môže zaskočiť nejedného začínajúceho podnikateľa. Prirodzene, vyskytnú sa situácie, kedy budete mať pocit, že to nikam nevedie a najradšej by ste so všetkým sekli. No na druhej strane je to opäť práve stres, ktorý pomáha prekonávať vlastné hranice a inšpiruje k tým najlepším nápadom. 

Dobrý pocit

Podnikanie dokáže poriadne zatočiť aj so sebavedomím človeka. To, že vlastný biznis je cesta zarúbaná okúsite na vlastnej koži vo chvíľach, kedy sa objavia prekážky, na prvý pohľad nezdolateľné. Ale akonáhle sa vám podarí prekonať tieto problémy, získate obnovené sebavedomie a pocit, že zvládnete všetko. Svetlé chvíle sa budú striedať s tými horšími, avšak ste to práve vy, kto je strojcom vlastného úspechu a úspechy, hoci len malé, dokážu vymazať to zlé.

Rada na záver: Nikto učený z neba nespadol a nebojte sa požiadať o pomoc. Rady skúsenejších sú neraz úžasnou motiváciou a bezpochyby pomôžu zorientovať sa v spletitom svete podnikania. Ľudia, ktorí sa rozhodli podnikať sú na jednej lodi a ich vlastné príbehy so šťastným koncom sú tou najlepšou inšpiráciou.