Prekvapivá skromnosť miliardárov

Od ľudí s miliardami na účte by človek šetrnosť a skromnosť rozhodne nečakal. Skromnosť je však subjektívny pojem a to predovšetkým, ak vám na účet každý mesiac pribudne nejaký ten milión. Prekvapivo, niektorí miliardári sú až neuveriteľne šetrní a zostali verní svojim zvykom, ktoré ich k úspechu priviedli. Ukážkou skromnosti takého miliardára je aj stravovanie sa v zamestnaneckej jedálni, jazda na obyčajnej Honde či Volkswagene alebo klasické oblečenie v podobe džínsov a trička. O tom, že veľké množstvo miliardárov je štedrými podporovateľmi charity snáď ani netreba hovoriť. Ako svoju skromnosť prezentujú najbohatší ľudia na svete?

 

Jeff Bezos – Na autá si nepotrpí

Podľa rebríčka Forbes je Jeff tretím najbohatším človekom na svete. Jeho majetok je vo výške 72,8 B $. Zakladateľ americkej spoločnosti Amazon, ktorá je najúspešnejším internetovým obchodom na svete, však má skromnosť v krvi. Možno by ste čakali, že v jeho garáži sa stratíte a budete sa kochať nádhernými kúskami drahých áut. Na autá si Bezos nepotrpí. Od roku 2013 jazdí na Honde Accord, ktorá je, povedzme, bežným americkým sedanom. Utrácať tak za štyri kolesá je pre Jeffa Bezosa nepodstatné. 

Mark Zuckerberg – Bežný a predsa výnimočný človek

Najmladší miliardár s odhadovaným majetkom cez 56 B $ svoj status nikdy neprezentoval prehnane. Vedúci muž sociálnej siete Facebook je ženatý s Priscillou Chan a má s ňou dve malé dcérky Maximu a August. Vždy bol známy jednoduchosťou, čo dokazuje aj jeho šatník. Voľné tričko a džínsy z neho miliardára rozhodne nerobia. Rovnako ako v prípade Bezosa, ani Zuckerberg si na autá nepotrpí. So svojou rodinou jazdí v hatchbacku od Volkswagenu s manuálnou prevodovkou.

Carlos Slim Helú – Šetriť treba, keď máte najviac

Carlos Slim Helú je spomedzi miliardárov známy svojím kolísavým podnikaním. Vlastní však obrovské množstvo spoločností v oblasti IT technológií i hospodárstva. Jeho hlavnou myšlienkou je: „…aby vaše podnikanie prosperovalo, musíte opätovne investovať, aby bolo väčšie a rozšírilo sa do iných oblastí.“ Majetok 77 ročného Mexičana sa odhaduje na 54,5 B $. Na prehnaný luxus si však nepotrpí. Jazdí na starom Mercedese a k šťastiu mu nechýba ani jachta či súkromné lietadlo. Sám tvrdí, že práve v časoch, kedy sa darí, by sme mali myslieť na to, ako ušetriť. Carlos Slim žije so svojou rodinou už 40 rokov v tom istom dome so šiestimi spálňami.

Charlie Ergen – Notoricky úsporný

Majiteľ Dish Network, je od detstva maximálne skromným človekom. Sám tento fakt pripisuje skutočnosti, že bol k tomu vychovávaný. Jeho matka totiž vyrastala v období hospodárskej krízy. Hoci má Ergen na účte niečo cez 15 B $ a tohto pocitu by sa mohol ľahko zbaviť, nepotrpí si na žiadny luxus. Počas dňa si dá na obed sendvič ako väčšina kolegov a počas služobných ciest namiesto súkromného apartmánu zdieľa izbu s kolegami.

Amancio Ortega – Peniaze mu zobrali iba čas

Zakladateľ spoločnosti Zara by si so svojím majetkom v hodnote 71,3 B $ mohol robiť, čo chce. Súkromie je však jeho prioritou. Jeho časový fond je práve kvôli úspechu veľmi obmedzený a hoci vlastní súkromné lietadlo Bombardier v hodnote 45 miliónov dolárov, chvíľky s rodinou, návšteva miestnej kaviarne v La Coruni a obedy so zamestnancami sú úplne prirodzenou súčasťou jeho života.

Warren Buffett – Menej je viac

Od druhého najbohatšieho človeka na svete to znie divne. Majetok v hodnote 75,6 B $ hovorí pravý opak. Možno však práve skromný život, ktorý Buffett vedie, ho robí tak šťastným. Warren Buffet žije v tom istom dome, ktorý kúpil ešte v roku 1958 za 31 500 amerických dolárov (cca. 25 700 €).

Warren Buffet si takisto nepotrpí na špeciálne jedlo. Práve naopak, Burger King, Dairy Queen a Coca-Cola sú každodennou súčasťou jeho jedálnička. Buffet však jeho princíp šťastia vysvetlil veľmi jednoducho: „Môj život nemôže byť šťastnejším. V skutočnosti by bolo horšie, keby som mal šesť či osem domov. Takto mám všetko to, čo potrebujem a viac mi netreba, pretože to nič nemení na podstate.“ Aj toto je podstata, ktorou Warren Buffet preukazuje, že je bežným smrteľníkom.

Ingvar Kamprad – Jazda autobusom je rituál

Ingvar Kampard patrí medzi najbohatších ľudí v Európe. Zakladateľ známej spoločnosti IKEA nemá žiadne hviezdne maniere. Lietanie v ekonomickej triede, jazda na desaťročnom Volve, jazda autobusom a jednoduchý štýl obliekania. V roku 2013 sa presťahoval do rodného Švédska a vrátil sa na malý ranč, kde si pokojne užíva svoje súkromie.

Azim Premji – Zhasnite svetlá

Najbohatší technický inžinier Azim Premji je miliardárom v jednej z najľudnatejších a ekonomicky najslabších krajín celej Ázie. Chudoba, ktorá je v jeho krajine na každom kroku, sa zrejme odrazila aj na chovaní samotného Azima. S miliardami na účte sa Azim nijak od bežného človeka okrem obleku neodlišuje. Jazda na rikši, kúpa ojazdených áut, ale aj pripomienka pre zamestnancov, aby v kanceláriách vždy zhasínali svetlá.

Judy Faulkner – Nepotrebujem byť miliardárkou

Miliardárka Judy Faulkner stojí za softvérom vyvinutým pre zdravotnícke účely. Od roku 1973 na jej účet pribudlo niekoľko miliárd. Spolu so svojím manželom takmer 30 rokov žila na predmestí mestečka Madison vo Wisconsine. Faulkner je známa aj tým, že polovicu svojho bohatstva už venovala na charitu. „Nikdy som netúžila stať sa bohatou miliardárkou, ktorá si bude žiť v luxuse.“ Doplnila, že radšej svoje bohatstvo využije na pomoc ostatným.

 

Zdroj: businessinsider.com